loader image

מה זה מערכת CRM ולמה פרילנסרים צריכים אותה

לפני שנה, פגשתי איזה פרילנסר שאמר לי שהוא מנהל את כל הלקוחות שלו מהראש. לפני חצי שנה, פגשתי אותו שוב ושאלתי אותו: "האם הוא עדיין מנהל את הלקוחות מהראש?" הוא ענה לי שהעסק והלקוחות שלו חשובים מדי מכדי שהוא יסמוך רק על עצמו. הפרילנסר הזה הוא אני.

כיום אני משתמש בצורה יומיומית במערכת ה-CRM שבחרתי לעצמי. היא פשוט הפכה להיות חלק מהשגרה שלי.

המאמר הזה רלוונטי לכל בית עסק, אבל הוא נועד במיוחד לפרילנסרים – למה CRM זה לא משהו שגדול עליך ובעיקר למה אתה ממש חייב את זה לעסק שלך.

אז מה זה בעצם CRM?

CRM פירושו ניהול קשרי לקוחות (Customer relationship management).

טכנולוגיה שבאה לעזור לך לנהל את כל הקשרים של העסק שלך עם לקוחות קיימים ופוטנציאליים. המטרה: לשפר את ההתנהלות מול הלקוחות. היא מפשטת את התהליכים העסקיים ומחברת בין נתוני הלקוחות במטרה לעזור לך ליצור קשרי לקוחות, לשפר את הפרודוקטיביות ולהגביר את מעורבות הלקוחות.

ולא, הכוונה אינה לניהול משימות אלא לניהול קשרי לקוחות.

פעם היה קל לכל נותן שירות לתת את היחס המרבי והנכון לכל לקוח אבל היום שהכל הרבה יותר גדול ומתועש זה הפך להיות בעיה גדולה, וזה בדיוק האימפקט שמשיג השימוש ב-CRM – טיפול נכון ומדויק בכל לקוח.

אל תפחד מלגדול!

אחד החסמים הגדולים שמופיע כשבאים להשתמש במערכת ניהול לקוחות הוא התבוסתנות הזאת – זה גדול עלי. אני בסך הכל מנהל עסק קטן עם X לקוחות מה יש לי עם מערכות ניהול?

קודם כל, גם לעסק קטן, חשוב בטירוף להתנהל נכון. לשמור על קשר טוב על הלקוחות שלו. או במילה אחת – להתייעל.

אבל זה לא רק זה: אחד הכלים הטובים ביותר שיש לך כפרילנסר זה לתכנן את עצמך. אתה לא תלוי באף בוס ולכן אתה יכול להחליט מה שבא לך. אבל ככל שזה נורא כיף, זה גם מחייב אותך לקחת אחריות מלאה על העסק שלך. אם לא תדאג לתוכנית עסקית ארוכת טווח, אם לא תתכנן כבר עכשיו איפה אתה רוצה להיות עוד 5 שנים, אתה פשוט תישאר במקום או גרוע יותר – תחזור אחורה.

נכון שאתה היום קטן אבל בשביל להיות גדול בעתיד אתה צריך כבר עכשיו להתחיל לגדול!

איך CRM עוזרת לי?

שירות – אחד היתרונות הגדולים שיש לכל פרילנסר על פני המשרדים הגדולים הוא השירות האישי, והאפקט ש-CRM בא לתת הוא שירות יותר טוב. כשאתה מבין טוב יותר את הלקוח שלך – אתה תתן לו שירות יותר טוב. פרילנסר, פרילנסרית, תכניסו את זה טוב טוב לראש שלכם – הלקוח מגיע אליך בגלל השירות.

שיווק נכון – בינינו, בלקוח שמשלם טוב תשקיע פי כמה, נכון? גם בשביל זה יש CRM. אחד הדברים שמערכת CRM מאפשרת לך, זה לנהל כל לקוח בנפרד – תדירות ההזמנות שלו, רף המחיר שהוא עמד בו בעבר, ועוד מלא דברים שאתה תמיד שוכח ברגע שאותו לקוח מזמין עבודה. המטרה: למפות את הלקוחות האיכותיים שלך ולסנן את אלו שרק מפריעים לך לגדול.

כשלכל לקוח יש לך אסטרטגיה ברורה – קל יותר לתעדף לידים איכותיים ולהפוך אותם למכירות.

ביקורת בונה – יש משהו יותר חשוב לעסק מביקורת עצמית? מבדיקת הצמיחה של העסק בהתאמה ליעדים שהצבתם לעצמכם? גם לזה מיועדת מערכת לניהול קשרי לקוחות. היא מאפשרת לעקוב בצורה רחבה אחרי הצמיחה של העסק בכל הפרמטרים הרלוונטיים עם אפשרויות פילוח לסעיפים ותתי סעיפים. והכל, בשביל שתהיה טוב יותר ויעיל יותר.

גילית משהו שאתה תמיד נופל בו? מצוין. תביא פתרון ותעקוב אחרי עצמך עם המערכת לראות אם הצלחת להתגבר על זה. בעצם, תעשה כל הזמן סקר על העסק שלך.

לגדול – יחד איתה תבנה לך תוכנית ארוכת טווח להגדלת העסק. תמצא לך נישות חדשות ומוצרים נוספים שאתה יכול לספק. תבין טוב יותר את המוצרים שלך כך שתשווק אותם בצורה נכונה ומדויקת. תשפר את תהליך המכירה ותצליח להתחיל לגייס לקוחות חדשים שתואמים את השאיפות שלך.

פרודוקטיביות – אוטומציה. פרודוקטיביות. יעילות. סדר בראש. כל זה שייך ל-CRM. שום דבר לא נופל בין הרגליים, אין יותר בזבוז זמן על לקוחות לא רלוונטיים, בקיצור – למקסם!

ועוד דבר אחד, אין משהו טוב יותר לעסק מאשר לקבל עליו מבט מלמעלה בכל בוקר מחדש.
למה לא? או בעצם למה כן!

אחת ההתנגדויות הכי גדולות שאני שומע נגד מערכת ניהול לקוחות היא, שאתה מאבד את האנושיות שלך, את הזרימה עם הלקוחות.

אז זהו שלא, כי העולם שלנו כל כך מוצף היום, שאם לא תוריד את העומס מהמוח שלך (שיכול לשכוח דברים – כמו לקנות חלב. אופס, סורי אשתי תצטרכי לוותר על הקפה של הבוקר הפעם), אין סיכוי שלא תשכח דברים שקשורים ללקוחות שלך.

ואל תשכח את הדבר החשוב באמת – CRM נותנת לך את היכולת לתת שירות טוב יותר, ועבורך כפרילנסר אין דבר משמעותי יותר מזה.

ואם עד עכשיו לא שכנעתי אותך? אני אעשה ניסיון אחרון. כשאני באתי לבחור מערכת CRM הייתי המום מכמות האופציות הקיימות בשוק, מה שרק העיד מבחינתי על הצורך האמיתי שקיים ועל המלחמה להביא את הפתרון המושלם.

הבנתי. השתכנעתי. איך אני הולך מפה הלאה? נתראה במאמר הבא!

אהבת:) יש לך מה לומר לי? כתוב לי כאן, אני עובר בעצמי על כל מילה.

יהודה JJ אדלר, פרילנסר כמוך.

שיתוף:

עוד מהבלוג:

הסקר הגדול על שירותי ניהול משרד

חשבתם פעם לשכור חברת שירותי ניהול משרד לעסק שלכם? אלה הנתונים שאתם חייבים לדעת קודם כל, למה בכלל ערכנו את הסקר? עם פרוץ מגפת הקורונה,

הירשם לניוזלייטר

להרשמה לניוזלייטר ולקבלת פוסטים ישירות למייל