loader image

תורת הבלוג – למה אתה חייב לפתוח בלוג? ואיך תעשה את זה הכי נכון? – 6 פרקים

אתה כבר לא צריך להכיר את הכתב של העיתון כדי שידעו שפתחת עסק חדש, אתה גם לא צריך לשלם לרדיו כדי שתוכל לספר לכולם על אהבתך האין סופית לתה עם נענע. בעולם החדש, לחיצה על אייקון קטן של רשתות חברתיות ואתה מסודר. תכתוב מה שבא, אתה לא צריך אישור מאף אחד ואין שום קריטריון שהכתיבה שלך צריכה לעמוד בו, יש לך משהו בבטן? פשוט תכתוב, תפיץ ואולי אפילו תזכה בלייקים…

אחת השאלות שיוצא לי לשמוע כל יום מפרילנסרים ובעלי עסקים, היא 'שאלת הבלוג'. למה צריך אותו? מה הוא יכול לעזור לי יותר מפוסט בפייסבוק? איך כותבים פוסט טוב ומיד אח"כ – אבל אין לי כסף לשלם לכותב תוכן? בקיצור, המון חשש ובעיקר חוסר ידע סביב כל הדבר הזה.

אז כמו שאתה יודע, אני איש טוב שרוצה שגם לך יהיה טוב, ולכן ישבתי לכתוב רק בשבילך (אני הרי יודע את מה שכתבתי) מדריך משוגע בהיקף שלו על כל המוצר הזה שנקרא 'בלוג' – מה זה, למי זה מתאים ואיך עושים את זה הכי טוב שאפשר. מוכן? התחלנו!

איך הבלוג יעזור לך להתקדם בחיים – פרק ראשון

ב-2020 הדרך לגרום לאנשים לעשות איתך עסקים עוברת דרך הכרות וכימיה איתך ורק איתך (לא עם הלוגו שלך וגם לא עם מנהל השיווק שלך). ופה, דרך הבלוג שלך יש לך אחלה אופציה לעשות את זה. בין אתה רוצה לקדם באופן כללי את העסק שלך או מוצר ספציפי שאתה מוכר, ובין אם סתם יש לך תשוקה לתחום מסויים ואתה רוצה להפוך לאוטוריטה בתחום – בלוג זה המקום. עם הבלוג שלך תוכל לגדול ולהכיר אנשים נוספים ומעניינים בתחום שלך, וכמובן, תוכל להביא עוד הרבה אנשים חדשים שיכירו אותך ואת מה שבא לך למכור או לספר להם.

בוא לא נתכחש לעובדה שכשאתה חושב על פרסום לעסק שלך עולה לך בראש אסוסיאציה מיידית של הרבה מאוד כסף שיוצא מהכיס שלך והולך לכיס של מישהו אחר… אז זהו שאפשר גם אחרת – איך יכירו אותך? כי יהיה לך בלוג מצליח ומעניין. בלוג שמושך תגובות ומעורר באז שווה הרבה יותר מכל מיני שיטות שימכור לך מנהל חברת השיווק שמנסה לצרף אותך לרשימת הלקוחות שלו. אתה מבין לבד שאחרי שאתה מפורסם בתחום שלך אתה כבר יכול לבוא להרצות תחת הטייטל המכובד של מנהל בלוג X שכל החבר'ה מהתעשייה מכיריםאותו ומעריכים את הדעה שלו. בקיצור, אתה נהפך למפורסם ולדעה שלך יש משקל בלי ששילמת על זה לאף אחד (אם לא ניקח בחשבון את עלות הדומיין ואחסון האתרים…). נייס אה?!

אל תתחיל עם העט תתחיל עם המוח – פרק שני

אוקי יהודה, הבנתי למה אני רוצה וחייב לפתוח בלוג, אני מפוצץ באנרגיות חיוביות – לשבת ולכתוב? עדיין לא, עוד מעט.

אני יתן לך פה שיטה ששווה הרבה, אם תיישם אותה ברצינות, אני מבטיח לך הצלחה ארוכת טווח באתגר הזה שנקרא 'בלוג'. השיטה שלי היא כזאת – את השבוע הראשון לחיי הבלוג שלך תקדיש לחשיבה ותכנון. דבר ראשון – תטעין בטריות, תתעסק בפילוסופיה של מה שאתה הולך לעשות, ככל שתבוא עם בטריות מלאות, זה ירוץ הרבה יותר מהר בהמשך הדרך. בוא נראה איך עושים את זה:

ביום הראשון פשוט תנסח בצורה סופית את ה'למה' שלך, ככל שזה יהיה ברור לך, יש סיכוי גדול יותר שלא תישבר כשרק 2 אנשים יקראו פוסט שהעלית. קח לך פינה שאתה אוהב לשבת בה ותתחיל לחפור לעצמך, אשכרה לחפור. מה האג'נדה שאני רוצה לקדם? מה המוצר שאני רוצה למכור? תשב ותחשוב עד שתהיה בטוח בעצמך שהבלוג שלך הולך להיות הדבר הכי מפורסם במדינה, עכשיו תמשיך הלאה.

תגדיר לבלוג שלך מטרה, לדוגמה – אם המטרה של פתיחת הבלוג היא להפוך לאוטוריטה בתחום, תגדיר לעצמך שהיעד של הבלוג הוא, לגרום לזה שתוך חצי שנה אתה מתחיל למכור מוצרים שכתבת בתחום של הבלוג.

ביום השני תתמקד ב'מה ואיך'. תתכנן לעצמך נושאים ותחומים ראשיים שאתה רוצה לכתוב עליהם בבלוג, מילת המפתח היא מיקוד, אל תתפזר. אתה לא יכול לכתוב פוסט על הפוליטיקה הסינית ולמחרת על בניית אתרים, זה פשוט לא עובד. סבבה לשתף דברים אישיים ודעות שלא קשורות למטרה העיקרית של הפוסט, אבל נושא העניין של הבלוג חייב להישאר צמוד ומהודק.

חוץ מזה, תשקיע מחשבה על הקטע של הכתיבה עצמה – איזה סוג אתה אוהב לכתוב, מצחיק או רשמי? מתוחכם או פשוט? עצם העיסוק בשאלות האלו כבר יגרה אותך להתחיל לכתוב. לא מצליח לענות תשובות? זה גם בסדר, כשתתחיל לכתוב, תראה את התשובות.

ביום השלישי תתחיל לחפש טמפלטים (תבניות). תתחיל לחשוב איך אתה רוצה שהפוסט שלך יראה – חדשני או רטרו? מלא באימוג'ים או רשמי ומוקפד? בקיצור, בוא תהיה מעצב ליום אחד.

ביום הרביעי תבחר לעצמך את זמני הכתיבה ואת פינת העבודה שבה אתה הולך לכתוב, יש לזה משקל גדול הרבה יותר ממה שנראה לך. אלו שמנהלים היום בלוג מצליח הם רק אלו שהתעקשו אתמול להמשיך ולכתוב גם כשהיה נראה שאין שום טעם. כשאין לך זמני כתיבה מסודרים ואתה כותב על שולחן מלוכלך משאריות ארוחת בוקר די סביר שתישבר מהר יותר.

ביום החמישי תעשה לעצמך סיכום לכל התכניה שבנית לעצמך, עדיף שתכתוב את זה לעצמך, ככה תמיד תוכל לחזור לזה ולערוך שיפורים בהתאם להתקדמות של הבלוג.

עכשיו הגיע הזמן להתחיל לעבוד על הדברים הטכניים שצריך לעשות כשפותחים בלוג. אבל רגע לפני, אני חייב לדבר איתך על השגרה שבלתחזק בלוג. בהתחלה זה כייפי ומאתגר אבל אחר כך—, אז הנה לך עצה קטנה – אל תחשוב קטן קח את הבלוג שלך בגדול. תשתף מאמרים של בלוגרים אחרים שנהנית מהם. תעודד אנשים להגיב לפוסטים שאתה כותב. תאתגר את הקוראים שלך בשאלות שמעניינות אותם. המטרה פשוטה – ככל שתיצור עניין ואינטראקציה עם הקוראים שלך, הבלוג שלך יהיה פופולרי יותר וזה יתרום לך המון במישור האישי. הרבה יותר קל לנהל בלוג שרץ בכוחות עצמו, שאנשים מחכים לכל חומר שעולה בו, מבלוג שקורה בו ההיפך

רגע לפני – טיפים פרקטיים לתוכנות וכלים מומלצים – פרק שלישי

באמת חשבת שאני ישאיר אותך לבד? הנה בשבילך מדריך מפורט על כל הדברים הטכניים שאתה צריך לעשות לפני שאתה כותב את הפוסט הראשון.

צריך לדעת קוד?

לא. צריך רק שלושה דברים – מחשב, מקלדת ועכבר. אני יתחיל עם הפלטפורמה. בשביל לבנות בלוג אתה הרי לא באמת הולך להתחיל לכתוב קוד (כאילו שאתה יודע). מה כן? יש היום המון חברות שנותנות לך פלטפורמה לבנות עליה את הבלוג שלך, אתה נכנס לסוג של תשתית מוכנה ומתאים אותה לצרכים שלך, אחרי עשרות ניסיונות אני יכול לומר לך בוודאות, שלבחור סטנדרטי כמוני שאין לו מושג בתכנות, וורדפרס היא הפלטפורמה המומלצת ביותר. נכון שיש את וויקס הישראלית שמצליחה בטירוף בכל העולם, אבל עם כל הכבוד לתוצרת כחול לבן, וורדפרס עדיין מרגישה לי טוב יותר. למה? כי הטעינה של האתרים והבלוגים שבונים איתה מהירה פי כמה מהאחרות. כי כמות התוספים שיש לוורדפס היא דמיונית ביחס למתחרות. וגם, כי זה קוד פתוח, מה שאומר שמתכנתים מכל העולם משפרים אותה כל הזמן ולך נשאר רק לעדכן גרסה אחת לכמה חודשים בדיוק כמו בטלפון החכם שלך. אה, וזה ממש בחינם, שזה כבר לגמרי שוואו.

אני מבטיח לך דבר אחד, לא צריך להבין בקוד ולא בשום דבר שקשור לזה, תפתח חשבון בוורדפרס ותראה כמה שזה קל ופשוט. וכמובן, אל תשכח שיש עשרות אלפי תוספים שאפשר להוריד בחינם או בתשלום סמלי ולהתקין בבלוג שלך כדי לשפר ולייעל אותו כל הזמן. כמובן שיש שם כבר אופציה מובנית להשתמש בכפתורי שיתוף מוכנים או פופ-אפים מגניבים וכל מה שקשור לעיצוב שימשוך את הקוראים שלך. אגב, גילוי נאות: אני לא מרוויח שקל על אף אחד שבגלל ההמלצה שלי פותח שם חשבון…

מי שומר על הבלוג שלי?

דבר ראשון, תבחר חברת 'אחסון אתרים'. נשמע רע? אין לך מה להתעצבן עלי, אני עדיין עומד בהבטחה שלי שזה פשוט וקל הרבה יותר ממה שזה נשמע.

זה עובד ככה – כל בלוג אתר או כל דבר שקשור לאינטרנט צריך לשבת איפשהו, האיפשהו הזה מקשר בין הגולש שנכנס לגוגל ורוצה לראות את הבלוג שלכם לבין הבלוג עצמו, בשביל הפעולה הזאת צריך מחשב חזק וגדול שיכול לעשות את זה. פעם כל עסק היה מחזיק שרת אצלו במשרד אבל זה היה נורא מעצבן כי אם התקלקל לך השרת או שבדיוק הייתה נפילת חשמל – האתר שלך היה קורס. אז בשביל זה אנחנו ב-2020 והיום יש חברות חיצוניות שמספקות שירותי אחסון אתרים, הם מנהלות חוות שרתים ענקיות שזה אומר חדרים שמלאים במחשבים גדולים וחזקים קצת יותר משלך ותמורת תשלום קטן הם נותנים לך 'חנייה' במחשבים האלו. אין לך מה לדאוג, החברות האלו מאובטחות מאוד וגם אם מישהו מוציא את המחשב 'שלך' מהתקע, יש גיבוי מלא לכל החומר ותוך כמה שניות יחזור האתר שלך לפעול כרגיל. יש כיום מגוון אדיר של חברות שנותנות את השירות הזה, תעשה בגוגל 'אחסון אתרים' ותראה בעצמך. אני אישית עובד עם websluiten ואני הרבה יותר ממרוצה.

טיפ קטן וחשוב – הדבר הכי משמעותי בבחירת חברת אחסון אתרים, זה השירות. תברר טוב טוב אם יהיה מישהו שיטפל ביעילות בבלוג שלך כשהוא יתחיל לעשות בעיות.

תחליט איך גוגל תקרא לך

חוץ מאחסון אתרים צריך דומיין. זה לא שם של קוף. בסך הכל זה השם של הבלוג שלך איך שהוא יופיע בגוגל. למשל השם של אתר שלי זה yehudajjadler.com כי ככה רציתי שיראו אותי בגוגל. זה לא יותר מהלינק לאתר או לבלוג שלך.

גם דומיין קונים באלף ואחד חברות, בשונה מאחסון אתרים בקניית דומיין יש פחות סיכונים והבדלים בין החברות. תחפש מישהו אמין עם רישיון למכירת דומיינים מטעם איגוד האינטרנט וכמובן שיהיה זול… אגב, כשאתה בוחר שם לדומיין שלך, שים לב שהוא יהיה קצר קליט ובעיקר, מאפיין את הבלוג שלך. אל תכתוב משהו ארוך ולא מובן כי חוץ מזה שגוגל לא תקדם את הבלוג שלך, זה גם יפגע בך תדמיתית בעיני הגולשים.

תתקין מערכת ניהול לבלוג

מה עכשיו? אחרי האחסון והדומיין בא הוורדפרס, כמו שכתבתי, וורדפרס היא הפלפורמה המומלצת ביותר לבנות עליה את הבלוג שלך. בלחיצת כפתור פשוטה בתוך ממשק הניהול של האתר תוכל למצוא את כפתור ההתקנה של וורדפרס, זה מאוד פשוט. זהו, סיימת עם כל השלבים הטכניים ואולי המעצבנים שבדרך אל הבלוג שלך. עכשיו מתחילה העבודה האמיתית – לכתוב.

ששת הדברות שיהפכו את הכתיבה שלך למקצוע – פרק רביעי

הנה כמה עשה ואל תעשה שרלוונטיים לתוך כדי כתיבה. וגם, מה צריך להיות ה-STATE OF MIND שלך כדי שהפוסט הבא שתכתוב יפיל את כולם מהכיסא, או לפחות אחד כזה שתהיה גאה בו ותרגיש שדחפת את הכתיבה שלך צעד נוסף.

תקציב לעצמך זמן

תקבע לעצמך מראש את זמן הכתיבה שלך ותעמוד בו. תתעל את כל האנרגיות והיצירתיות שלך לנקודה ספציפית של זמן. כמו שאתה יודע שיש לך פגישה במשך השבוע, והראש שלך מריץ כל מיני תרחישים על איך הפגישה תלך ומה יקרה בה, ככה עם כתיבה: המוח שלך יבוא מוכן, מרוגש וממוקד לפגישה שלך עם הטקסט.

תדבר אל הקורא שלך

אל תכתוב לדף, אלא תדמיין את הקורא שלך יושב איתך לשיחה בה אתם משוחחים. תחשוב על מה הוא עושה כשהוא קורא אותך – הוא בשירותים, בבית קפה, בעבודה? מי הוא – גיל, מין, אישיות? יותר קל לכתוב לאדם אחד מאשר לכל העולם ואשתו. ומי לא אוהב את התחושה שכתבו לו אישית. תחשוב על זה וזה יורגש בכתיבה שלך (קלטת מה עשיתי פה?). מבטיח.

אל תספור מילים

אם אתה כותב בתוך מסגרת מסוימת ולא לבלוג אישי, בדרך כלל יש מגבלה של כמות מילים. אל תתייחס אליה, פשוט תכתוב. אחד הדברים שהכי הורסים את קו המחשבה – עצירה לבדוק כמה מילים כבר רשמת. החלק במוח שאחראי על חשיבה יצירתית והחלק במוח שאחראי על תבניות וסכמטיות מתחילים לריב אחד עם השני.

פוזה של אמן

עשה לך טקס כתיבה קבוע. כל פעם שאני נתקע בכתיבה אני מנסה לחשוב איך הייתי רוצה לכתוב את המאסטר-פיס שלי. כנראה שהייתי יושב עם סיגר, כוס וויסקי, דף ועט. אז למה לא לעשות את זה? תחשוב על הפוזה שלך, שב בפינת הכתיבה האהובה עליך, וקח דף נייר ועט אהוב. לכולנו יש את הטקסים הפרטיים שאנחנו מאמינים שעוזרים לנו לכתוב טוב יותר, תנצל אותם.

פאק דה פוליטקלי-קורקט

תן לי לגלות לך את הסוד הקטן והמלוכלך… לא משנה כמה תרצה לרצות את כולם בכתיבה שלך, לא תצליח. אז למה להתאמץ? הדבר היחיד שצריך להיות חשוב לך הוא לא לפגוע בעצמך ובקוראים שהחלטת שאליהם אתה כותב.

תתרחק מטכנולוגיה

להתיישב לכתוב זה כמו להיכנס לפגישה עם הבוס שלך או בן/בת הזוג (תלוי את מי אתה מכבד יותר). אל תזלזל בהם על ידי מתן תשומת לב ארעית להודעת וואטסאפ. תניח בצד את מכשיר הטלפון, תעביר להשתק, תזרוק מהחלון או כל דבר שיעזור לך להתמקד בכתיבה. טוב, אז עד כאן דיברנו על כתיבה, מקווה שנהנית. בפרק הבא נדבר על האחות הגדולה של הכתיבה – עריכה.

עריכה זה כלי הכתיבה הטוב ביותר – פרק חמישי

זאת שמבקרת את הטקסט הראשוני, מקצרת, מוסיפה, מחליפה ומחדדת, והופכת את הטקסט מיצירה גולמית, לפוסט כתוב היטב – העריכה.

"עריכה שווה לנימוסים טובים". אני לא זוכר מי אמר את זה, אבל זה לגמרי נכון. לא משנה כמה כישרוני אתה בכתיבה שלך, היא עדיין חייבת עריכה. הסיבה העיקרית היא, שכתיבה ועריכה הם שני דברים שונים. הכתיבה מגיעה מהאיזור במוח שאחראי על יצירתיות והעריכה מגיעה מהמקום הריאלי יותר. להלן מספר דרכים כיצד להפוך את הטקסט שלך למושלם יותר, וכיצד להסתדר איתה למרות הכל:

תן לטקסט לנוח

אל תיגש לערוך את הטקסט ישר אחרי שסיימת אותו. אתה עדיין מחובר אליו. תן למוח שלך לנוח, תניח אותו בצד ליום-יומיים ואז תחזור אליו, אני מבטיח לך שתהיה הרבה יותר ביקורתי כלפיו.

תקרא אותו לעצמך בקול

אחת הדרכים הטובות ביותר לבקר את הטקסט, היא להקשיב לעצמך קורא אותו. פתאום דברים ייראו פחות הגיוניים או זורמים. תנסה להיות הקול של הקורא ולתת לו את הטון הנכון.

תצמצם, לצמצם, צמצם

תנסה לקצר כמה שיותר את המשפטים הארוכים. למה לכתוב משהו ארוך כשאפשר לכתוב קצר? שים לב שאתה לא מבלבל את השכל, אל תנסה לרקוד סביב רעיון, תן אותו ישר, אגרוף לבטן.

קטעים קצרים וברורים

תנסה לחלק את הפוסט לקטעים קצרים. לקורא יהיה נעים יותר בעין וברור יותר מה בדיוק קורה. תחשוב על כל קטע כחלק ממסע שאתה מעביר את הקורא, כדאי לא לעכב את הקורא בנקודת זמן מסויימת, כי הוא פשוט ישתעמם.

תכתוב פוסטים ארוכים

גם כי גוגל אוהבת את זה ומתגמלת אותך בקידום. אבל גם כי ככה תתן לקוראים שלך תחושה שצללת לעומק של הנושא ועשית בשבילם עבודה מושלמת. אם הקורא שלך ידע שאחרי שהוא יקרא את כל מה שכתבת עדיין ישארו לו שיעורי בית הוא יעבור לקרוא את מי שלא ישאיר לו כאלו.

תפנה למקורות ברי סמכא

תוכן טוב חייב לשדר אמינות. אחת הדרכים הטובות לעשות את זה היא, הפנייה למקור של התוכן שכתבת. בכל פעם שאתה כותב נתונים שמתבססים על אתר אחר, תוודא שהאתר הזה אמין ופשוט תעשה לינק שמקשר אליו. זה יתן לך ערך מוסף בעיני הקוראים וגם יקדם אותך בגוגל.

איך בודקים אם האתר אמין? תתקין בדפדפן תוסף SEO כמו למשל MozBar ובכל פעם שאתה רוצה להפנות לאתר מסויים תבדוק את ציון הסמכות של הדומיין שלו. הכלל אומר כך – ציון מעל 50 נחשב מצויין. כמובן שאין צורך לבדוק אתרי ממשלה עיתונות וכדו'.

חבר ברגע, רואה כל פגע

תמצא את החבר הזה שיודע לערוך אותך ומוציא ממך את המיטב. כזה שתקבל את הביקורת שלו באהבה. אסור לשכוח, אתה מפרסם את הכתוב תחת השם שלך, אז תדאג שהטקסט הוא 100% אתה ולא רעיון שלך שמישהו אחר כתב.

תמונות שמספרות את הסיפור

בתור אמן כתיבה, אתה רוצה שיעריכו אותך בעד מה שאתה טוב בו, אבל לפעמים אתה צריך לקשט טיפה. ויז'ואל טוב צריך להיות כזה שמדגיש את הטקסט ונותן הצצה לאיך אתה רואה את הטקסט. שים לב שהוא לא משתלט לך על הטקסט.

כותרת טובה

יש כותבים טובים ויש כאלה שמוצאים כותרות טובות, אבל הטקסט שלהם חסר תוכן. תמצא כותרת שתמשוך את הקוראים שלך להיכנס לקרוא, אבל כזאת שלא תבטיח משהו שאתה לא נותן בטקסט. אם תעשה את זה, אמנם יהיו לך הרבה קוראים, אבל אחרי כמה פעמים אנשים פשוט יקלטו שאתה לא עומד במילה שלך. כותרות טובות יכולות להופיע בשמות של שירים וספרים, או אפילו בעיתונים.

תלמד לשחרר

אם אתה מהפרפקציוניסטים, אתה חייב ללמוד לשחרר ולהוציא את הפוסט לאוויר העולם. אין פוסט שהוא מושלם, אבל תמיד יש את הזמן שצריך להמשיך לפוסט הבא. תשתפר תוך כדי עשייה חדשה ועל תתעכב על הישנה.

אז זהו, נראה שהפוסט שלך מוכן. אתה מרוצה ממנו. אבל עכשיו מגיע החלק של התגובות. על זה נלמד בפרק האחרון – איך לקדם את הפוסט שלכם בצורה נכונה.

בא לך שכולם ידעו על הבלוג שלך? – 9 טיפים שעובדים – פרק שישי

הגיע היום. הפוסט עלה לאוויר. אבל העולם לא מסתער עליך בהערות ותגובות. מבאס, נכון? אז זהו שלא. יכול להיות שמה שכתבת הוא הדבר הכי טוב שקרה לאנושות מאז שהמציאו את האש, אבל נכנסת לתוך עולם שבו כולם צועקים כל הזמן "ס'תכל עליי, ס'תכל עליי, ס'תכל עליי". יש בעולם אלפי כותבים מוכשרים, אלו שמצליחים הם אלו שמתעקשים שיקראו אותם. בשורות הבאות אני אנסה לעזור לך להציג את עצמך בתוך כל הרעש הזה ולבנות לעצמך קהל עוקבים קבוע ונאמן.

רשימת תפוצה

תשלח את הטקסט למשפחה, לחברים ולקולגות. הם השגרירים הטובים ביותר שלך, אתה מקור הגאווה שלהם והם יתנו לך את הביקורות הכי טובות.

מיילים

אולי הרשת החברתית הכי עתיקה. תוסיף קישור לבלוג שלך בחתימה של המייל שלך. לך תדע למי הבוס שלך יעשה 'העבר' למייל ששלחת לו :).

זמן קבוע

תחנך את הקהל שלך שיש זמן קבוע בו עולה פוסט חדש שלך לאוויר. לדוגמא, כאשר אתה מגיב באיזשהו מקום ושם קישור לפוסט שלך, תכתוב: "ואני מצרף קישור לבלוג שלי שעולה קבוע ביום שלישי". האחריות היא שלך. יותר גרוע מלעלות בימים לא קבועים, זה לא לעמוד בהבטחה.

תעדכן בכל הפלטפורמות

אני בטוח שיש לך בטוח יותר מפרופיל אחד בסך כל הרשתות החברתיות. אל תתעצל ותספר בכולם שעלה לך פוסט חדש, תדאג שכאשר אתה מעלה עדכון, זה יהיה הרבה יותר מסתם לינק, תעשה את זה על ידי הוספת טקסט המתאר את נושא הפוסט.

גדלת? התקדמת? עכשיו תפתח דף פייסבוק ועמוד אינסטגרם עסקיים לבלוג שלך. זה יצור תחושה של קהילה שהולכת וגדלה סביבך וסביב הבלוג שלך, הראשון שירוויח מזה יהיה אתה.

תעורר דיון

תעודד את הקוראים שלך להגיב לך על הפוסט. תזמין אותם לתת לך ביקורת על התוכן או אפילו על הכתיבה עצמה. לסיים את הסטטוס בפייסבוק על הפוסט בשאלה, תמיד יכול לעזור, במיוחד עם האהבה הישראלית לטוקבק. אבל בבקשה אל תעלב אם מישהו נכנס בך יותר מדי חזק.

פרסום בקבוצות

הרבה בלוגרים עושים את הטעות של לשתף את הפוסט שלהם בקבוצות של בלוגרים, זה לא נכון (אלא אם הפוסט שלך עוסק בכתיבה). תפרסם בקבוצות רלוונטיות. כתבת מתכון, תפרסם את הטקסט בקבוצת חובבי אוכל.

תמליץ על אחרים

אל תהיה אגואיסט, תמליץ על כותבים אחרים שכותבים בלוגים בנושאים שקרובים לשלך. אל תצפה מהם שישתפו את הפוסטים שלך, אבל לקוראים שלך זה יגיד המון.

פוסט זה כמו יין

אל תתבייש להעלות פוסטים ישנים שלך שוב פעם, ולהזכיר אותם לקוראים שלך (במיוחד כשיש דיון ברשת שרלוונטי לאותו פוסט, סוג של "כבר אמרתי את זה פעם"). חוץ מזה, תמיד כיף לראות את כברת הדרך שעשית מבחינת כתיבה.

עצור ותקרא אותי

תשלח את הפוסט שלך לכותבים שאתה בעצמך קורא ושנתנו לך השראה ורצון לכתוב. תתפלא כמה הזדמנויות זה יפתח בפניך.

אז הנה סיימנו ואתה כבר רץ לכתוב את הבלוג הבא. ובדיוק כמוני, גם אתה תעבור את כל התהליך של תכנון>>כתיבה>>עריכה>>פרסום. העולם לא יעצור מלכת, מה שאומר שאתה צריך לחזור לשולחן הכתיבה ולהתחיל הכל מהתחלה, לנסות סגנון אחר ולחפש את עצמך בין השורות והמילים. אם תעשה את זה מספיק פעמים, יום אחד העולם כן יעצור מלכת, וגם אז זה יהיה רק לשנייה, ותצטרך לחזור שוב לשולחן הכתיבה, כי זה מה שאתה יודע, רוצה וצריך לעשות.

וואו זה היה ארוך, נכון? ברור לי לגמרי שאי אפשר לענות בפוסט אחד ארוך ככל שיהיה על כל השאלות שלך, אם יש לך שאלה או שאתה רוצה עזרה במשהו – תכתוב לי ואני יענה בשמחה. ואם יהיו הרבה שאלות אולי אני אפילו יעלה סרטון מרוכז לערוץ היוטיוב שלי עם תשובות מפורטות, והכל – כדי שיהיה לך קל יותר… איך אני?!

אז יאללה, שיהיה בהצלחה!

שיתוף:

עוד מהבלוג:

הסקר הגדול על שירותי ניהול משרד

חשבתם פעם לשכור חברת שירותי ניהול משרד לעסק שלכם? אלה הנתונים שאתם חייבים לדעת קודם כל, למה בכלל ערכנו את הסקר? עם פרוץ מגפת הקורונה,

הירשם לניוזלייטר

להרשמה לניוזלייטר ולקבלת פוסטים ישירות למייל