loader image

10 דרכים לשנות את תוכנית השיווק שלכם בתקופת הקורונה

בפוסט הזה אלמד אתכם איך להשתמש ב-10 אסטרטגיות שיאפשרו לכם להתאים את תוכנית השיווק שלכם ולשפר את היכולת להגיע ללקוחות בתקופת הקורונה.

הצרכים של קהל היעד שלנו משתנים ללא הרף, ולכן חשוב שנתעדכן בטרנדים חדשים ונשנה את האסטרטגיות העסקיות שלנו בהתאם. אחת הדרכים שמאפשרות לנו להגיע ללקוחות בתקופה לא יציבה זו היא על ידי התאמת תוכנית השיווק שלנו לצרכים שלהם.

נתחיל מההתחלה:

מהי תוכנית שיווק?

working on a marketing plan

תוכנית שיווק היא אסטרטגיה כוללת שמטרתה ליצור ערוץ תקשורת עם קהל היעד של העסק ולהשפיע עליו לקנות את המוצרים או השירותים שלנו. למרות שתוכניות שיווק יכולות לנוע בין אסטרטגיות בסיסיות למקיפות יותר, עדיין כולן צריכות לכלול מידע רלוונטי על המותג שלנו ועל האופן שבו אנחנו רוצים שהוא ייתפס בעיני הלקוחות.

תוכנית אסטרטגית מעוגנת היטב תעסוק במקום שבו החברה שלנו נמצאת היום בשוק יחד עם מפת דרכים שמפרטת לאן היא צריכה להגיע ובאיזה פרק זמן זה צריך לקרות. בעוד שהמפרט יכול להשתנות לפי הענף הכלכלי שאליו משתייך העסק, לרוב ההתייחסות תהיה לפי שבעת הפרמטרים האלה: מוצר, מחיר, קידום מכירות, מקום, אריזה, מיצוב ואנשים.

כשאנחנו מקדמים את המוצרים והשירותים שלנו, חשוב שנתאים את תוכנית השיווק על מנת שהיא תהיה בקנה אחד עם זהות המותג. עם זאת, תוכנית שיווק היא מסמך חי שיש לשנות אותו כך שיתאים בצורה הטובה ביותר לצרכים הנוכחיים של הלקוחות שלנו. לדוגמה, משבר הקורונה, המיתון והתסיסה האזרחית גרמו לשינויים דרסטיים בהתנהגות הצרכנים, ועל העסק שלנו להתאים את אסטרטגיית השיווק לדרישות הנוכחיות של הלקוחות.

הכלכלה והשוק נמצאים במצב של שינוי מתמיד, ומכריחים את הצרכנים לעבור דרך מגוון רחב של שלבי רכישה. האופן שבו אנחנו מכוונים את מאמצי השיווק שלנו כדי להתאים לצרכים אלה יכול לגרום לעסק שלנו לפרוח או לדעוך. במקום לשדר ללקוחות "עסקים כרגיל" (מה שיכול להתפרש כהתנהלות לא רגישה מצידנו) או להציף אותם במידע מתיש, יש כמה אסטרטגיות שיווק נהדרות שאני רוצה לדבר עליהן כאן. הן יאפשרו לכם אפילו לשגשג בתקופה קשה זו.

10 הדרכים המובילות לשנות את אסטרטגיית השיווק ולהגיע לקהל שלכם במהלך המשבר הנוכחי

1. שימו דגש על הרלוונטיות האמיתית של המוצר או השירות שלכם

כאשר הצרכים של הלקוחות משתנים, הרלוונטיות של המוצר או השירות שלכם עשויה להשתנות גם כן. עקב כך, חשוב שתדגישו כיצד המותג שלכם עדיין חיוני עבור הצרכנים ואיך הוא יכול להועיל לחייהם. פירוש הדבר הוא שתצטרכו להעביר את המיקוד שלכם ממוצר אחד לאחר או להדגיש דרכים ייחודיות שבהן מה שאתם מציעים לקהל היעד שלכם כרגע יכול למלא את הצרכים שלו.

ככל שמדובר בפרסום, בין המגפה למיתון האפשרי, למותגים יש עכשיו הזדמנות פז ליצור קשר עם צרכנים מודאגים ולהתמקד ברלוונטיות האמיתית של המוצרים או השירותים שלהם עבורם. מה שמוביל אותי לסעיף החשוב הבא:

2. תנו מענה לצרכי הלקוחות שלכם בתקופה זו

עליכם להתמקד יותר במענה על צרכי הלקוחות שלכם ולעזור להם להתמודד עם המציאות של המגיפה במקום לקדם באופן גס ובוטה את מה שיש לכם להציע. למשל, שמתי לב שיש אפליקציות שמציעות מנויים בחינם לתקופת זמן מוגבלת, וגופי תקשורת שמאפשרים להתעדכן בחינם למרות שבדרך כלל הם גובים תשלום עבור קריאת התכנים שלהם.

אם נציע כלים מועילים ומבצעים שמתחשבים בקהל היעד ובלקוחות שלנו, נוכל לבנות אצלם מודעות ונאמנות למותג או לפחות לחזק את הקיים באופן משמעותי. חשבו על דרכים שבהן תוכלו לעזור ללקוחות שלכם לבצע רכישה, בין אם זה על ידי קידום שירותים מקוונים, הצעת משלוחים או צ'אט חי ותמיכה רחבה יותר.

3. הגדילו את מערך השיווק הדיגיטלי שלכם

customers are mostly online

הלקוחות שלכם נמצאים באונליין, ולכן חשוב שגם אתם תהיו שם. התמקדו בשיווק הדיגיטלי של העסק שלכם, כמו פרסום מודעות בתשלום, אופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO) ושיווק במיילים. עדכנו את אתר האינטרנט שלכם ועבדו קשה כדי למצב את עצמכם כמובילי דעת קהל באמצעות בלוגים, סרטונים, מדיה חברתית ותכנים דיגיטליים אחרים. אם יש לכם תקציב שיווק לכך, שקלו להעסיק איש שיווק מקצועי או משפיעים ברשתות החברתיות כדי להגביר את הנראות המקוונת של העסק שלכם.

4. שנו את קמפיין השיווק שלכם במיילים

עסקים צריכים להתמקד בהתאמת הקמפיינים השיווקיים שלהם במייל כדי להתמודד עם האתגרים הייחודיים שהלקוחות שלהם מתמודדים איתם בעצמם. במקום למחזר את תוכן המייל הסטנדרטי שתמיד שלחתם להם, שנו קצת את הטון, התוכן והתדירות כך שהם יתאימו יותר לציפיות של הצרכנים בתקופה הנוכחית. שמרו על ערכי המותג שלכם, אך הקפידו גם על הוספת ערך לקהל היעד שאליו אתם פונים.

למשל, העובדה שהגנים והצהרונים סגורים לא אומרת שהורים לא זקוקים עדיין לעזרה בטיפול בילדיהם. אל תבזבזו את המייל היומי או השבועי שאתם שולחים ללקוחות שלכם עם מידע חוזר על שעות הפתיחה המעודכנות של העסק, אלא ספקו להם ערך אמיתי, כמו טיפים על דרכים מהנות לתרגול האלף-בית בזמן הכנת ארוחת הערב. סוגים כאלה של תקשורת עם ערך מוסף ימשכו את הלקוחות שלכם אליכם ולא ירחיקו אותם.

5. התמקדו בשיווק ברשתות החברתיות

רוב הסיכויים שחלק גדול מהקהל שלכם נמצא ברשתות החברתיות, אז השתמשו בהן לטובתכם והשתתפו בדיונים שרלוונטיים למותג שלכם. התמקדו במאמצי השיווק שלכם בערוצי המדיה החברתית שמניעים הרבה ממעורבות הלקוחות שלכם (פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם או לינקדאין). צרו פוסטים רלוונטיים שנותנים ערך מוסף, כמו השכלה ובידור, במקום לנסות למכור ולדחוף מוצרים ושירותים.

היו מעורבים, הגיבו על פוסטים והתאימו את המיילים שלכם ללקוחות על סמך המשוב הנוכחי שאתם מקבלים מהם. עולמנו נמצא כעת במצב של טלטלה, לכן יצירת תוכן שיפורסם באופן אוטומטי 30 יום מראש עשויה שלא להיות הדבר הטוב והנכון ביותר. עשייה כזו יכולה לגרום לכם להיראות חסרי לב ורגישות, לא משנה כמה תמימים התכנים שתפרסמו.

6. דאגו להעביר ללקוחות שלכם מידע קריטי

שמרו על קו תקשורת פתוח עם הלקוחות שלכם, ואני מבטיח לכם שהשקיפות והיושר יתקבלו אצלם בברכה. עדכנו אותם לגבי השפעת המצב על העסק שלכם. אתם פתוחים בחנות הפיזית או שאתם מוכרים רק באונליין? זה יכול להיות מועיל במיוחד לעדכן את שעות הפעילות באתר וגם ברישומי העסקים של גוגל.

גם אם העסק שלכם סגור, אל תפסיקו לתקשר עם הקהל שלכם. הלקוחות צריכים לדעת שאתם עדיין שם בשבילם, והם ירצו לדעת מתי, איך וכיצד תפתחו מחדש. הדבר נכון במיוחד אם אתם עסק קטן, אז סביר להניח שהלקוחות שלכם מודאגים ממצבכם באופן אישי. וודאו שאתם משתפים הודעות ועדכונים לעתים קרובות.

changing your business' marketing strategy

7. שלבו את קהל היעד שלכם בעסק

תקופת הקורונה היא הזדמנות עבורכם להראות מנהיגות אמיתית על ידי הערכת יעדים מחדש, התאמת לוחות זמנים ושילוב הלקוחות שלכם בשיחת היום. הזמינו אותם לעזור לכם להנחות את הכיוון של העסק שלכם, שכן ככל הנראה יהיו להם תובנות בעלות ערך לגבי מה שהם צריכים וכיצד תוכלו לעזור להם.

כדי שחברה תגרום ללקוחותיה להפוך לאוהדים שרופים, היא חייבת לשמור איתם על רמה מסוימת של תקשורת ישירה ובלתי שיווקית. כשאתם מראים ללקוחות שלכם שקולם נשמע, אתם למעשה בונים את האמון שלהם בכם ומחזקים את נאמנותם למותג שלכם.

8. הפגינו חמלה ואמפתיה כלפי הלקוחות שלכם

חשוב מאוד שתפגינו כלפי הלקוחות שלכם חמלה, במיוחד בתקופה הסוערת הזו. כשהלקוחות שלכם מתמודדים עם מצבי לחץ כלכליים, רגשיים ונפשיים, כדאי להציע להם תכנים אמפתיים שמראים כמה באמת אכפת לכם מהם.

מילים הן חלק מתהליך הריפוי, ואפשר לראות אילו מותגים עושים את העבודה הטובה ביותר מדי יום עם מסרים שנוגעים לא רק במוח, אלא גם בלב ובנפש. מעולם לא היה זמן חשוב יותר לספק תקשורת מדויקת, אמפתית, עם שקיפות, כנות ועמידה בזמנים.

9. תנו בחזרה לקהילה שלכם

עזרו לקהילה שלכם בכל דרך שאתם יכולים, בין אם זה כרוך בתרומה, התנדבות או שיתוף פעולה עם עסקים אחרים. אם אפשר, שנו את האסטרטגיה העסקית שלכם בתקופה הזו כדי לשרת טוב יותר את הקהילה שלכם. הנתינה שלכם לקהילה תעזור לכם להגביר את התמיכה בה, להדהד את הרצון הטוב שלכם ולהרחיב את המודעות של אנשים רבים למותג. אם יש לכם צוות עובדים, עודדו אותו לקחת חלק באסטרטגיה העסקית שלכם לתקופת הקורונה, וכך תוכלו ליצור תחושה של אחריות חברתית תאגידית שכל מי שעובד בחברה מאמין בה. הגישה הזו תעזור לכם לבנות תרבות חברה חיובית.

10. בחנו מחדש את המשפכים השיווקיים שלכם

discussing a marketing plan

זה שאסטרטגיית השיווק שלכם עבדה לפני שלושה חודשים, לא אומר שהיא תעבוד עכשיו. ככל שהשוק משתנה, חשוב לבחון היטב את משפך המכירות שלכם ולנתח את הנתונים. ביצוע ניתוח תחרותי יכול לעזור לכם לראות מה המתחרים שלכם עושים, ולאפשר לכם להעריך בצורה חכמה יותר מה עובד ומה לא.

אני חושב שכולנו קצת מוצפים רגשית, וקל ליפול במלכודת השאננות. עם זאת, עם הקושי נוצרות הזדמנויות חדשות. אם תנקטו בצעד הנוסף הזה של להעריך מחדש את המשפכים השיווקיים שלכם, הוא עשוי להיות ההבדל בין השגת נתח שוק נוסף בסדר גודל של 25% לבין האובדן שלו.

ממה כדאי לכם להימנע בתוכנית השיווק שלכם

יש מספר דברים שאני ממליץ לכם להימנע מהם כשאתם עובדים על השינויים בתוכנית השיווק שלכם. לדוגמה, אתם לא רוצים להמשיך לשלוח את אותם קמפיינים שיווקיים ישנים כאילו לא קרה כלום מצד אחד, ומצד שני לא כדאי לכם להציף את הקהל שלכם עם חומר שיווקי ופוליטי. הצרכנים מותשים ויכולים לראות בקלות אם אתם מנסים להפעיל עליהם תעלולים של יחסי ציבור במיילים שאתם שולחים.

חשוב להכיר במצב העניינים הנוכחי, מבלי לדבר על הדברים האלה יותר ממה שבאמת צריך. במקום להציף את הקהל שלכם במידע גנרי, ספקו לו מסרים שיווקיים חינוכיים או מבדרים שמוסיפים ערך מוסף ומשפרים את החוויה שלו איתכם.

בנוסף, אתם בוודאי רוצים להימנע מלדחוף מכירות או לקדם יתר על המידה את המוצרים והשירותים שלכם. וודאו שלכל תקשורת שיש לכם עם הלקוחות שלכם יש מטרה וערך, בין אם זה באתר, במייל או ברשתות החברתיות, כי כשהמצב החברתי והכלכלי משתנה, גם אסטרטגיית השיווק שלכם צריכה להשתנות בהתאם.

תוכלו להתחיל בשיתוף הפוסט הזה עם בעלי עסקים שאתם מכירים כדי שכולנו נסייע זה לזה בתקופה הזו.

יש לכם שאלות או תגובות? כתבו לי למטה ואענה לכם בהקדם!

שיתוף:

עוד מהבלוג:

הסקר הגדול על שירותי ניהול משרד

חשבתם פעם לשכור חברת שירותי ניהול משרד לעסק שלכם? אלה הנתונים שאתם חייבים לדעת קודם כל, למה בכלל ערכנו את הסקר? עם פרוץ מגפת הקורונה,

הירשם לניוזלייטר

להרשמה לניוזלייטר ולקבלת פוסטים ישירות למייל